Adada Antik Kenti

Adada Antik Kenti

Isparta’ya 89 km uzaklıkta, Sütçüler İlçesi sınırlarında bulunan Adada Antik Kenti Helenistik Dönemde kurulmuştur. Şehirde tapınaklar, tiyatro, resmi bina, kilise ve diğer yapı kalıntıları hâlâ ayakta durmaktadır.

Akpınar Köyü Seyir Terası

Akpınar Köyü Seyir Terası

Akpınar Köyü, Eğirdir şehir merkezine 7 km uzaklıkta, Eğirdir Gölü’nü, Yeşil ve Can adalarını, Boğaz Ova’yı, Barla ve Anamas Dağları’nı gören bir seyir terasına sahiptir.

Barla Köyü

Barla Köyü

Eğirdir İlçesi’nin önemli turizm noktalarından biri Barla Köyü’dür. Turistler 2.737 m yükseklikteki Barla Dağı’nı, Barla evlerini, tarihi eserleri ve Çamdağı’nı ziyaret etmektedir.

Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi

Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi

Isparta il merkezine 26 km uzaklıkta olan Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, kar kalitesi ile amatör ve profesyonel kayakçılara 8-10 km.ye ulaşan parkurlar sunmaktadır. Kayak Merkezinde, 3 adet telesiyej, 1 adet teleski (T-Bar) ile 2 adet babylift ve konaklama için 3 adet otel bulunmaktadır.

Dedegöl Dağı ve Melikler Yaylası

Dedegöl Dağı ve Melikler Yaylası

Yenişarbademli ve Aksu İlçeleri arasında bulunan Dedegöl Dağı, 2998 m yüksekliğindedir. Alan, dağ yürüyüşü, kamp ve tırmanma için uygundur. Melikler Yaylası ise dağcılar tarafından kamp yeri olarak tercih edilmektedir.

Demirel Külliyesi & Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Demirel Külliyesi & Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Demirel Külliyesi, Isparta’ya 24 km uzaklıkta Atabey İlçesi’ne bağlı İslamköy’dedir. 17.000 m2 alanı kaplayan külliyede Süleyman Demirel’in Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde kendisine verilmiş olan hediyeler, plaketler, karikatürler, Türkiye’nin kalkınmasında önemli projelerin temel atma ve açılışlarına ait fotoğraflar sergilenmektedir. Ayrıca Süleyman Demirel’in kabri de İslamköy’de Çalcatepe’de bulunmaktadır.

Eğirdir

Eğirdir

Eğirdir Gölü, günün değişik zamanlarında farklı renkler alan, etrafı elma ve şeftali bahçeleriyle çevrili, berrak plajlarıyla ünlü, Türkiye’nin dördüncü büyük gölüdür. Eğirdir Gölü içine uzanan Can Ada ve Yeşilada, Dündar Bey Medresesi, Hızırbey Camii ve Eğirdir Kalesi görülmeye değerdir.

Ertokuş Hanı (Kudret Hanı)

Ertokuş Hanı (Kudret Hanı)

Isparta’ya 60 km uzaklıkta, Gelendost İlçesi Yeşilköy Mevkiinde bulunan Ertokuş Hanı, 1223 yılında Mübarizeddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır. Han, açık ve kapalı olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Gazi Ertokuş Medresesi

Gazi Ertokuş Medresesi

Atabey İlçesi’nde bulunan medrese, 1224 yılında Selçuklu kumandanlarından Mübarizeddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır. Taş mihrabıyla, Anadolu Selçuklu eserlerinin nadir örneklerindendir.

Gölcük Gölü Tabiat Parkı

Gölcük Gölü Tabiat Parkı

Isparta’ya 12 km uzaklıkta bulunan Gölcük Gölü Tabiat Parkı, Isparta ve yöre halkının günübirlik dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılayan bir tabiat harikasıdır.

Kızıldağ Milli Parkı

Kızıldağ Milli Parkı

Şarkikaraağaç İlçesi’nin 5 km güneyinde, 1840 m yükseklikte bulunan milli park, mavi sedir ormanları ile kaplıdır. Parkın güneyinde Beyşehir Gölü bulunmaktadır. Bol oksijenli temiz havası parkı solunum yolları rahatsızlıklarında tercih edilen bir yer haline getirmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Milli Parkı

Eğirdir İlçesi’nin 29 km güneyinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı, flora ve fauna çeşitliliğinin yanı sıra, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma için de uygun bir alandır.

Lavanta Kokulu Köy

Lavanta Kokulu Köy

Lavanta bahçeleri Keçiborlu İlçesi’ne bağlı Kuyucak Köyü’nde bulunmaktadır. Isparta İl Merkezine 50 km mesafede olan Kuyucak Köyü, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 25 km, Antalya-İstanbul Karayolu’na 10 km uzaklıktadır. Köy, yüksek konumu ile Burdur Gölü manzarasının seyredilebildiği bir alandır. Kuyucak Köyü’nde 5000 dekarda yetiştirilen lavanta, sıcaklık, yağış gibi mevsimsel durumlar etki…

Pınargözü Mağarası

Pınargözü Mağarası

Yenişarbademli İlçesi’ne 8 km uzaklıkta, Çaydere ormanlarının içinde bulunan bir mağaradır. İçinden su akan mağara, çevresinde tespit edilen 213 bitki çeşidiyle dikkat çekicidir.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Yalvaç İlçesi’nin 1 km kuzeyinde bulunan ve Helenistik Dönemde kurulan antik kentte, Roma ve Bizans medeniyetlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Aziz Paul’un kayıtlara geçen ilk vaazını verdiği Antiokheia Antik Kenti’nde, Aziz Paul’a adanmış bir kilise yer almaktadır. Augustus Tapınağı, Kiliseler, Tiyatro, Roma Hamamı, Tiberius Meydanı, Propylon, Anıtsal Çeşme, Sütunlu Cadde ve…

Türkiye’nin Gül Bahçesi

Türkiye’nin Gül Bahçesi

“Isparta gülü” veya “pembe yağ gülü” olarak adlandırılan Rosa damascena Mill., dünyada kültürü yapılan diğer kokulu gül türleri arasında kendine özgü keskin ve yoğun kokusu ile parfüm, kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisi için ekonomik değeri en yüksek olan gül türüdür. Isparta’da yağ gülü üretimi 1888 yılında, gülyağı üretimi de 1892…

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Sütçüler İlçesi’ne 10 km uzaklıkta bulunan ve “Kral Yolu”nun da geçtiği tabiat parkı tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem arz etmektedir. Aziz Paul, Perge’den Pisidia Antiokheia’ya giderken bu güzergahtan geçmiştir.

Zindan Mağarası

Zindan Mağarası

Aksu İlçesi’nin 2 km kuzeydoğusunda bulunan, 765 m uzunluğundaki mağaranın içi tamamen aydınlatılmıştır. Mağara içinde, sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır. Yatay yönde gelişmiş olan mağaranın içinde yürümek son derece rahat ve kolaydır.